ELENCO PARTECIPANTI MASTERS & JUNIOR IFBB WORLD CHAMP 2012



Junior Womens Fitness up to 163 cm:
1. Kristina Koroljak Estonia
2. Evelina Tistelgren Finland
3. Tímea Harangozó Hungary
4. Melinda Szabó Hungary
5. Jessica Kalmár Hungary (B)
6. Orsolya Szádvári Hungary (B)
7. Alexandra Alekhanova Russia

8. Aleksandra Zhilina Russia (B)
9. Alesia Vysotskaia Russia( B)
10. Tatiana Kozuchova Slovakia
11. Vanessa Lisziova Slovakia
12. Anastasiia Koval Ukraine
13. Mariia Koval Ukraine (B)
14. Alona Bezditna Ukraine (B)

Junior Womens Fitness over 163 cm:
1. Ofelia Osan Romania
2. Kata Palásthy Hungary
3. Tünde Babtiszta Hungary
4. Kinga Úrkúti Hungary (B)
5. Vlada Andrjuschenko Latvia
6. Justyna Jedlikowska Poland
7. Yulia Postika Russia
8. Kateryna Kalyta Ukraine
9. Olga Mogilnitska Ukraine (B)

Junior Mens Fitness open class:
1. Hermann Rolon Paraguay
2. Bartlomiej Byjos Poland
3. Anghel Birica Romania
4. Mihaita Visan Romania
5. Stefan Virna Romania
6. Tomas Smrek Slovakia
7. Cem Azizoglu Turkey

Junior Womens Bodyfitness up to 163 cm: 
1. Chelsea Mooney Canada
2. Jana Cernovska Czech Republic
3. Nikolett Ferencz Hungary
4. Bianka Bognár Hungary
5. Roxanne Lensveld Netherland
6. Marta Lendla Poland
7. Cristina Chirita Romania
8. Alena Podelko Russia
9. Tatiana Piackova Slovakia
10. Hazal Mert Turkey
11. Tetiana Davidenko Ukraine

Junior Womens Bodyfitness over 163 cm: 
1. Melissa Gaimer Germany
2. Barbara Budavári Hungary
3. Una Heimisdóttir Iceland
4. Ana Merdenova Lithuania
5. Evelina Nikitina Lithuania (B)
6. Natalia Gacka Poland
7. Renata Szmutku Romania
8. Alexandra Olegas Romania (B)
9. Aminat Tuleubaeva Russia
10. Victoria Yatsuk Russia (B)
11. Silvia Hostakova Slovakia

Junior Womens Bikini Fitness open class: 
1. Maja Pavlakovic Croatia
2. Michaela Masslova Czech Republic
3. Eva Simkovicova Czech Republic (B)
4. Suvi Iso-Kuusela Finland
5. France Bignon France
6. Anne Hartlaub Germany
7. Dia Salamon Hungary
8. Anett Szigethy Hungary
9. Zsanett Kecskés Hungary (B)
10. Elva Bergpórsdóttir Iceland
11. Jekaterina Lasunska Latvia
12. Agné Raulinaityté Lithuania
13. Christina Fjaere Norway
14. Julie Firing Norway (B)
15. Paula Lewczuk Poland
16. Tamara Orrego Paraguay
17. Stefania Bia Romania
18. Denisa Hargasova Slovakia
19. Sabina Plevakova Slovakia (B)
20. Alex Westhuizen South Africa
21. Jenna Lithgow South Africa (B)
22. Gizem Davanci Turkey
23. Merve Rencberliler Turkey (B)
24. Seda Temetta Turkey (B)
25. Eleonora Alibayeva Ukraine
26. Beatrysa Lazorka Ukraine (B)

Junior Womens Bodybuilding open class:
1. Sana Muslic Bosnia-Herzegovina
2. Ludmila Sircova Czech Republic
3. Patrícia Babtiszta Hungary
4. Dóra Lenger Hungary
5. Mihaela Serban Romania
6. Corina Visan Romania

Junior Mens Bodybuilding up to 75 kg:
1. Karim Abdel Monem Egypt
2. Mohamed Abdel Azim Egypt (B)
3. Ismail Khaled Masoud Egypt (B)
4. Yousry Abdalla Egypt (B)
5. Ádám Vas Hungary
6. Zsolt Takács Hungary
7. Daniel Sticco Italy
8. Rafal Ilnicki Poland
9. Andrei Ivan Romania
10. Norbert Zajac Slovakia
11. Maluleke Bhekumzi South Africa
12. Benharn Namdari Sweden
13. Ufuk Demirpence Turkey
14. Oleksandr Kostenko Ukraine

Junior Mens Bodybuilding over 75 kg: 
1. Federico Gonzalez Argentina
2. Kiryl Tamboutsau Belarus
3. Atanas Dimitrov Bulgaria
4. Ahmed El Shaarawy Egypt
5. Ahmed El Marhoumy Egypt (B)
6. Mahmoud El Zayat Egypt (B)
7. Timo Oertel Germany
8. Dániel Kenéz Hungary
9. Árpád Balassa Hungary
10. Roberto Ficetola Italy
11. Emil Kalenski Poland
12. Nikalai Paramonau Russia
13. Vladimir Holota Slovakia
14. Luis Bessinger South Africa
15. Ferhat Magan Turkey
16. Ersin Ulusoy Turkey (B)
17. Mykhailo Itchenko Ukraine
18. Serhii Panchuk Ukraine (B)
19. Yaroslav Khnykov Ukraine (B)

Junior Mens Classic Bodybuilding open class:
1. Kristian Pavlov Bulgaria
2. Daniel Crnoja Croatia
3. Tomas Horak Czech Republic
4. Patr Galivoda Czech Republic (B)
5. Daniel Pinanjota Ecuador
6. Adel Meabed Egypt
7. Viktor Ádám Hungary
8. Zsolt Vas Hungary
9. Nándor Fischer Hungary (B)
10. Hiroki Takeuchi Japan
11. Marius Megelaitis Lithuania
12. Jakub Szczerba Poland
13. Ionut Grigoras Romania
14. Martin Orolin Slovakia
15. Hasan Gul Turkey
16. Baris Kurakdal Turkey (B)
17. Ahmed Sakarga Turkey (B)
18. Andrii Khomytskyi Ukraine
19. Viacheslav Fedorenko Ukraine (B)

Junior Mens Athletic Physique open class:
1. Robin Balogh Hungary
2. Frigyes Schneider Hungary
3. Ádám Szakál Hungary (B)
4. Andrei Ifrim Romania
5. Razvan Olariu Romania (B)
6. Cahit Gelener Turkey

Master Womens Bodyfitness 35-44 years old open class:
1. Christine Schranz Austria
2. Sandra Grgec Croatia
3. Maryla Kubiena Czech Republic
4. Celine Godefroy France
5. Matina Theodorou Germany
6. Marina Thies Germany
7. Monica Alvarez Germany (B)
8. Andrea Farkas Hungary
9. Paula Iványi Hungary
10. Lívia Bulyáki Hungary (B)
11. Giusy Raffone Italy
12. Ginevra Auletta Italy (B)
13. Neli Khodor Lebanon
14. Margarita Charaim Lithuania
15. Jorun Steine Norway
16. Linda Antonsen Norway
17. Anniken Froyslie Norway (B)
18. Janne Krohn Norway (B)
19. Beata Yaro-Koniecka Poland
20. Marzena Kamrowska-Berlik Poland (B)
21. Katarzyna Kozakiewicz-Kowalik Poland (B)
22. Anna Aleksashina Russia
23. Tatiana Ershova Russia (B)
24. Elena Kizima Russia (B)
25. Marina Ryabukhina Russia (B)
26. Cindy Marshall South Africa
27. Emilia Perez Spain
28. Veronica Gallego Spain
29. Yolanda Fornandez Spain (B)
30. Maria Mas Spain (B)
31. Roberta Raguth Switzerland
32. Simone Schneiter Switzerland (B)
33. Tetyana Mikheychyk Ukraine
34. Maria Scotland United-Kingdom

Master Womens Bodyfitness over 45 years old open class:
1. Maria Hermans Belgium
2. Yordanka Bahchevanova Bulgaria
3. Zdena Gottvaldova Czech Republic
4. Esta Pilt Estonia
5. Merike Sula Estonia
6. Brigitte Subrin France
7. Kristin Kristjánsdóttir Iceland
8. Linda Jónsdóttir Iceland
9. Giuditta Magazzino Italy
10. Nina Mukhortova Russia
11. Maria Eriksson Sweden
12. Carina Isaksson Sweden
13. Kamer Piersens Turkey

Master Womens Bodybuilding open class:
1. Gerbel Mikk Belgium
2. Jana Bendova Czech Republic
3. Monika Slosrova Czech Republic (B)
4. Lotte Bendix Denmark
5. Coralie Marchisio France
6. Christine Brings Germany
7. Claudia Lambertus Germany (B)
8. Eszter Berkes Hungary
9. Csilla Csabay Hungary
10. Silvia Matta Italy
11. Paola Boschero Italy (B)
12. Elena Stasiukyniené Lithuania
13. Marina Nikotina Russia
14. Larisa Denisova Russia (B)
15. Xyleese Burford United-Kingdom

Master Mens Bodybuilding 40-49 years old, up to 70 kg:
1. Mario Lalicata Belgium
2. Sebastian Natiez France
3. László Gulyás Hungary
4. Carlo Capucci Italy
5. Sandro Brocca Italy (B)
6. Filippo Masucci Italy (B)
7. Mauro Ranieri Italy (B)
8. Asuncion Alcocer Mexico
9. Vitaly Egorov Russia
10. Ismail Yildizel Turkey

Master Mens Bodybuilding 40-49 years old, up to 80 kg:
1. Luiz Sarmento Brazil
2. Gilberto Feitosa Brazil
3. Jean Mega France
4. Carlos Cervantes Germany
5. Francesco D’Angelo Italy
6. Marco Parisi Italy (B)
7. Francesco Coppola Italy (B)
8. Danilo Barbi Italy (B)
9. Leonardo Carballo Spain
10. Carlos Menendez Spain
11. Bahadir Dalbicak Turkey
12. Valerii Koptenko Ukraine
13. Sean Ferguson United-Kingdom
14. Stephen Graham United-Kingdom

Master Mens Bodybuilding 40-49 years old, up to 90 kg:
1. Mahammad Pashayi Azerbaijan
2. Timo Blomqvist Finland
3. Steffen Gerhard Germany
4. Achim Weitz Germany
5. Stefan Hammerschmied Germany (B)
6. Martin Schulz Germany (B)
7. Miklós Tenta Hungary
8. Franco Di Bella Italy
9. Andrea Parronchi Italy (B)
10. Alexei Ganjea Moldova
11. Jakub Potocki Poland
12. Sorin Fritea Romania
13. Sergey Kozin Russia
14. Mikhail Iusev Russia (B)
15. Pedro Villa Spain
16. Bernardo Busquets Spain (B)
17. Juan Martin Spain (B)
18. Sedak Bekdemir Turkey
19. Yusuf Evyurt Turkey (B)
20. Sergiy Chernyak Ukraine
21. José Cermeno Venezuela

Master Mens Bodybuilding 40-49 years old, over 90 kg:
1. Viacheslau Kuprash Belarus
2. Ilario Rongioletti Germany
3. György Gödény Hungary
4. Constantino Galeazzo Italy
5. Enrico Frisinghelli Italy (B)
6. Arvydas Mickus Lithuania
7. Frank Hansen Norway
8. Andrzej Maszewski Poland
9. Ramon Gonzalez Spain
10. Alfredo Fernandez Spain (B)
11. Gilbert Beautier Switzerland
12. Hamdullah Aykutlu Turkey
13. Cihat Kara Turkey (B)
14. William Ortuno Venezuela

Master Mens Bodybuilding 50-59 years old, up to 80 kg:
1. Zoran Tokic Croatia
2. Milos Pavlu Czech Republic
3. Cecil Teran Ecuador
4. Ali Ata Egypt
5. Philippe Eichler France
6. Werner Zenk Germany
7. Karl-Heinz Tiegel Germany (B)
8. John Carroll Ireland
9. Fumiyoshi Namba Japan
10. José Camacho Rebolo Portugal
11. Marin Ion Romania
12. Rafael Arana Spain
13. Zeki Zeka Turkey

Master Mens Bodybuilding 50-59 years old, over 80 kg:
1. Sandel Mindruta Romania
2. Marijo Bozic Croatia
3. Jaroslav Kejr Czech Republic
4. Rashad El Hamshi Egypt
5. Thomas Scheu Germany
6. Manfred Arit Germany
7. Antonio Vergiani Italy
8. Livio Manganelli Italy
9. Marek Kolecki Poland
10. Stanislav Shakh-Nazarov Russia
11. Inigo Ortiz Spain
12. David Lamptey United-Kingdom

Master Mens Bodybuilding 60-65 years old, open class:
1. Jacques Secke Belgium
2. Miroslav Mraz Czech Republic
3. Milan Bodlak Czech Republic
4. Bernhard Klemm Germany
5. Luciano Andreose Italy
6. Toyoharu Takagishi Japan
7. Tiburcio Arias Mexico
8. Jan Olejko Poland
9. Vasile Serban Romania
10. Cristian Mihailescu Romania (B)
11. Alexander Yashankin Russia
12. Leif Renling Sweden
13. Baki Koseahmetoglu Turkey

Master Mens Bodybuilding over 65 years old, open class:
1. Vladimir Dostal Czech Republic
2. Jiri Rohan Czech Republic
3. Bohumil Divilek Czech Republic (B)
4. Esmat Sadek Egypt
5. Willi Neubauer Germany
6. Piotr Puchniarz Poland
7. Zbigniew Bartos Poland (B)
8. Dion Friedland South Africa
9. Manuel Valbuena Spain
10. Rafael Vera Spain
11. Nico Lundholm Sweden
12. Bernard Cooper United-Kingdom

Master Mens Classic Bodybuilding 40-49 years old open class:
1. Zahi Amar Algeria
2. Steven Travers Australia
3. Kurt Strohmayer Austria
4. Plamen Hristov Bulgaria
5. Wilhelm Pascal France
6. Serge Rouze France
7. Michael Aprin Germany
8. Olaf Michaelis Germany (B)
9. Sven Kellner Germany (B)
10. Imre Nagy Hungary
11. Giuseppe Brancaccio Italy
12. Eddi Badoer Italy
13. John Large Norway
14. Bogdan Nowakowski Poland
15. Artur Sliczny Poland (B)
16. Waldemar Godlewski Poland (B)
17. Niko Golser Slovenia
18. Michael Du Buisson South Africa
19. Nelson Mthembu South Africa
20. Björn Albinsson Sweden

Master Mens Classic Bodybuilding over 50 years old open class:
1. Alois Rettenwender Austria
2. Michal Sidik Czech Republic
3. Ladislav Sroubek Czech Republic
4. Joachim Grassel Germany (B)
5. James Cassidy Ireland
6. Atsushi Katakawa Japan
7. Ove Bekkevold Norway
8. Arnfinn Benterud Norway (B)
9. Mieczyslaw Nowacki Poland
10. Marek Dabrowski Poland (B)
11. Peter Rudling Sweden

Wheelchair Bodybuilding open class:
1. Cenes Vásquez Peru
2. Sham Singh India
3. Padekar Narayan India
4. Dawoodani Nizarali India
5. Mohammad Tabrizi Iran
6. Tolga Murat Balikci Turkey

Annunci